Zachęcamy do pobrania listy kontrolnej dostępności usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami.
Po co lista kontrolna?
Na jej podstawie instytucje mogą sprawdzić, czy mają dostępny gabinet ginekologiczny dla kobiet z niepełnosprawnościami. A także można sprawdzić dostępność gabinetu, do którego się przyszło i podzielić się informacją z innymi kobietami!
Zapraszamy na naszą grupę na Facebooku:
Przychodzi baba do lekarza – dostępne usługi ginekologiczne dla KzN
Od czego się wszystko zaczęło?
W 2016 r. Katarzyna Bierzanowska przeprowadziła test dostępności publicznych gabinetów ginekologicznych w Lublinie dla kobiet z niepełnosprawnością ruchu. Wyniki obnażyły braki placówek w zakresie dostępności dla kobiet z niepełnosprawnościami, wskazały obszary, które wymagają natychmiastowej interwencji w celu zagwarantowania dostępu do godnej opieki ginekologicznej kobietom z niepełnosprawnościami na zasadzie równości z innymi i stały się bodźcem dla części kobiet do podzielenia się swoimi, niełatwymi i wykluczającymi, historiami. Takie okoliczności pozwoliły podejrzewać, że w dostępności usług ginekologicznych nie uwzględnia się potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami (ruchową, sensoryczną, intelektualną, psychiczną), a skala barier i wyzwań z tym związanych może dotyczyć także pozostałych obszarów Polski. Później pomysłodawczyni zainicjowała działania w tym temacie będąc Wiceprezeską Fundacji Kulawa Warszawa.
„Przychodzi baba do lekarza”?
Jest to projekt Fundacji Kulawa Warszawa, który ma na celu zwiększenie dostępności usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Ekspertki i badaczki: Justyna Dubanik, Magdalena Kocejko, Milena Trojanowska oraz Agnieszka Wołowicz przeprowadziły badania potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami w tym zakresie oraz napisały raport. Zachęcamy do zapoznania się z raportem!
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań
Organizacje oraz instytucje zainteresowane współpracą przy projekcie „Przychodzi baba do lekarza” zapraszamy do kontaktu: fundacja@kulawawarszawa.pl
Projekt objęty patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.