Zostaliśmy zaproszeni wraz z biurem projektowym Architerapia do nadzoru nad dostępnością nowo powstającej instytucji kultury. Dom Kultury Świt zaufał nam, dzięki czemu byliśmy, odpowiedzialni za dostępność Domu Otwartego na ul. Radzymińskiej 123. Efekty kilkumiesięcznej pracy można obejrzeć w godzinach pracy. Wszelkie informacje znajdują się na stronie https://www.domotwarty.com.pl.
Przy tego typu projektach zawsze największym wyzwaniem jest zapewnianie dostępności w taki sposób, aby pamiętać o różnych potencjalnych użytkownikach i użytkowniczkach i tworzyć jak najbardziej uniwersalne rozwiązania. Przez dwa lata realizacji projektu było wiele trudności, ale finalnie Dom Otwarty jest najbardziej dostępnym Domem Kultury w Polsce.
Opis współpracy
Podjęliśmy współpracę przy projektowaniu nowego budynku użyteczności publicznej. Naszym zadaniem było zapewnienie, że projekt spełnia standardy dostępności architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej i jest dostosowany dla osób z różnymi z niepełnosprawnościami i neuroatypowych. Przygotowaliśmy szczegółowe rekomendacje i uczestniczyliśmy w konsultacjach na każdym etapie procesu, od wstępnych planów, przez projekt wykonawczy, aż po odbiór końcowy. Byliśmy w stały kontakcie z realizatorem robót remontowo-budowlanych i mieliśmy cotygodniowe wizytacje na miejscu w ostatnim etapie prac.
Zapewniłyśmy dostępność
Czytelną i jasną informację wizualną o rozkładzie pomieszczeń. W holu głównym znajduje się duża mapa z oznaczeniami pomieszczeń, a obok znalazła się jej wersja tyflograficzna i udźwiękowioną. Drzwi do każdego z pomieszczeń w zależności od swojej funkcji miało inną kolorystykę, a kolorowe oznaczenia na ścianach i podłodze prowadziło do odpowiednich miejsc. Zadbaliśmy o odpowiednią kolorystykę wykorzystywaną w pomieszczeniach i przestrzeniach wspólnych.
Systemy wspierające osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu, takie jak oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz pętle indukcyjne. Były wykorzystane pętle indukcyjne stanowiskowe oraz stałe w pomieszczeniach z nagłośnieniem. Przed każdym pomieszczeniem z zajęciami znajdują się ekrany, na których wyświetla się informacja z planem.
Dostosowane toalety oraz przestrzenie wspólne, które uwzględniają potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Zostały zaprojektowane dwie dostosowane toalety oraz zapewniono udogodnienia w toaletach z małymi kabinami, co zapewnia dostępność też dla osób o kulach lub osób starszych. Została zapewniona „komfortka” (przewijak dla dorosłych) z elektryczną regulowaną wysokością oraz przewijak dla dzieci. Wszystkie wysokości i wykorzystywany sprzęt był konsultowany z nami zanim został zatwierdzony.
Zostało zaprojektowane miejsce wyciszenia, z którego może korzystać każda osoba, która czuje się przebodźcowana. Dzięki imitacji trawy (odpowiedniej długości, aby zapewnić dostępność dla osób na wózkach) na podłodze można dobodźcować niektóre zmysły, a zróżnicowana faktura i kolorystyka materiałów pozwala na odnalezienie się tak każdemu.
Pochylnie przed wejściem do budynku umożliwiające wygodne poruszanie się osobom na wózkach. Pierwotny plan zakładał wejście dla osób na wózkach od tyłu budynku. Bardzo szybko przekonaliśmy inwestorów, że musi być dostępne główne wejście, co udało się zrobić, mimo wstępnych informacji o braku możliwości skorzystania z takiego rozwiązania.
Partnerzy
Realizacja była na zaproszenie Domu Kultury Świt, a Dom Otwarty to jeden z jego filii. Nadzór nad dostępnością realizowaliśmy w Partnerstwie z Katarzyna Cimoch z Architerapia, architektką specjalizującą się w inkluzywnej architekturze.
Do wspólnej realizacji zaprosiliśmy osoby z różnymi niepełnosprawnościami: dwie osoby z niepełnosprawnością ruchu, osobę słabowidzącą, osobę niewidomą, osobę słabosłyszącą, osobę g/Głuchą i dwie osoby neuroatypowe. Na każdym etapie były gotowe na konsultacje, dzieliły się opiniami, a całość zakończyliśmy audytem wykonanych prac.
Efekt
Nowo powstały budynek stał się w pełni dostępny dla wszystkich mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami. Nasze zaangażowanie pozwoliło uniknąć kosztownych poprawek w przyszłości i zbudować obiekt, który od samego początku spełnia najwyższe standardy dostępności. Dzięki tej współpracy deweloperzy oraz władze lokalne pokazali, że inkluzywność może i powinna być priorytetem w każdym nowym projekcie. Zapraszamy do obejrzenia najbardziej dostępnego domu kultury w Polsce!
Dom Otwarty został zagrodzony wyróżnieniem Lidera Dostępności w kategorii Mały obiekt użyteczności publicznej.
Jeśli chcesz zapewnić pełną dostępność swojego projektu, zapraszamy do współpracy! fundacja@kulawawarszawa.pl