Przejdź do treści

Jestem tak bardzo dumna

Postawowym elementem dostepnosci

Jestem tak bardzo dumna z sytuacji, która niedawno się wydarzyła, że aż muszę się tym z Wami podzielić! Wielu osobom może wydawać się to zabawne, ale na prawdę bardzo się cieszę!

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające klawiaturę i myszkę od komputera oraz kubek. Obok zdjęcia na niebieskim tle napis "podstawowym elementem dostępności jest informacja. Zadbaj o nią na swojej stronie", oraz logo Fundacji Kulawa Warszawa.

Uwielbiam prowadzisz szkolenia! Sprawiają mi ogromną przyjemność i wiem, że uczestnikom też się podobają. Nie opieram tego na przypuszczeniach, tylko na tym co słyszę i widzę. Po kilku godzinach z nami, kiedy mówimy o niepełnosprawności, dostępności, pokazujemy pewne rzeczy i robimy ćwiczenia, widzę w oczach, jak bardzo zmieniło się u wielu osób podejście do osób z niepełnosprawnościami. Nie czytam w myślach, ale za to czytam ankiety ewaluacyjne, które są anonimowe, więc szczere można napisać co siedzi w głowie, bez obawy, że poczujemy się w jakiś sposób urażone czy będzie nam przykro i w 99% przypadków wyniki są bardzo pozytywne. 

Największym dowodem na to, że nasza praca ma sens są maile z prośbą o konsultacje w jakiejś sprawie omawianej na szkoleniu lub nowego pomysłu, który powstał po nim. Takiego maila dostałam ostatnio.

Podstawowym elementem dostepności jest informacja. Jeżeli nawet coś nie jest super dostępne lub wydaje się nam, że jest, to zawsze należy to opisać. Tego też uczymy. Wprowadzenie takiego opisu na stronę raczej nie zajmuje dużo czasu, a może ułatwić komuś podjęcie decyzji. Dzięki temu osoba z niepełnosprawnością będzie wiedziała np. czy wejście jest dostępne, czy jest odpowiednia toaleta, audiodeskrypcja, w muzeum możliwość dotykania eksponatów lub specjalnie do tego przygotowanych zmniejszonej wersji, czy jest zapewnione tłumaczenie na język migowy, do kogo można zadzwonic lub napisać w przypadku potrzeby otrzymania dodatkowych informacji lub kiedy bedzie potrzebowało sie pomocy przy wejściu. Sprawa jest w miarę prosta, a niestety cały czas ciężko jest znaleźć informacje na ten temat na stronach internetowych różnych instytucji. Po ostatnim szkoleniu dla prokuratorów dostałam maila z proźbą o konsultacje opisu. Byłam dumna! I to tak, że ciężko to sobie wyobrazić. Ogromny uśmiech na twarzy i przypływ energii do działania, bo dzięki temu wiem, że to co robię ma sens. Cieszę się z nawet najmniejszej zmiany wspływającej na dostępność, a dostęp do informacji wbrew pozorom jest ogromną zmianą i jednocześnie podstawową, a do tego nic nie kosztuje. Dlatego warto o nią zadbać!

Zachęcamy do wprowadzania opisów dostępności budynków, lokali, wydarzeń. Chętnie służymy pomocą i zapraszamy do konsultacji. Można się z nami kontaktować mailowo: fundacja@kulawawarszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *