Kulawa Warszawa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Prowadzimy szkolenia, sprawdzamy dostępość, bierzemy udział w konsultacjach,  staramy się o likwidację barier architektonicznych, chcemy poprawiać warunki życia osób z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkich dzielimy się naszą codziennością z innymi ludźmi. Ktoś otwiera nowy lokal i nie dostosował odpowiednio toalety? Może po prostu nie pomyślał o tym lub nie wiedział jak. Nie wiesz co zrobić, żeby ktoś obniżył krawężnik na przejściu dla pieszych? Chcemy, żeby nasze miasto było miejscem dostępnym dla wszystkich, żeby każdy czuł się w nim dobrze i mógł korzystać w pełni z przestrzeni publicznej, kultury i ... właściwie ze wszystkiego. Jesteśmy po to, żeby podpowiedzieć i pomóc. Nazwa może wskazywać na to, że interesuje nas tylko Warszawa, ale to nie prawda. Zaczęło się od jednej osoby, bloga i jednego miasta, ale działamy na terenie całej Polski. 

Więcej na stronie Kulawa Warszawa na facebooku.

Artykuły

List otwarty do mediów

Przejdź do - List otwarty do mediów

W odpowiedzi na wykluczający, stygmatyzujący i uprzedmiotawiający kontekst, w jakim często mówi się w mediach o osobach z niepełnosprawności kierujemy list otwarty do dziennikarek i dziennikarzy z apelem o tworzenie wrażliwego społecznie dyskursu publicznego i wzmacnianie podmiotowości osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej o: List otwarty do mediów

Każdy z nas ma swoją przestrzeń prywatną, której nie należy naruszać.

Przejdź do - Każdy z nas ma swoją przestrzeń prywatną, której nie należy naruszać.
To, jak mamy poustawiane granice, często zależy od tego, w jakiej kulturze się wychowaliśmy, w jakim domu i jakie mamy relacje z innymi ludźmi.
Czytaj więcej o: Każdy z nas ma swoją przestrzeń prywatną, której nie należy naruszać.

Przede wszystkim jestem osobą

Przejdź do - Przede wszystkim jestem osobą

Hasło „osoba z niepełnosprawnością” większości osób rysuje przed oczami wózek, człowieka poruszającego się z białą laską albo o kuli. Gdy słyszy się o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, zazwyczaj na myśl przychodzą pochylnie, windy lub obniżone krawężniki, które są jedynie wstępem do rozmowy o prawdziwej niezależności i decyzyjności tej grupy osób. Także w kwestii związków i seksualności, w tym relacji nieheteronormatywnych, o których w Polsce dyskutuje się szczególnie trudno.

Czytaj więcej o: Przede wszystkim jestem osobą

Porozmawiajmy o uczuciach

Przejdź do - Porozmawiajmy o uczuciach

Dziś w drodze do szpitala na comiesięczną kroplówkę zaczęłam myślec o tym z czym ostatnio się spotykam. Nie oznacza, to, że wcześniej się z tym nie spotkałam, bo właściwie spotykam się codziennie od... zabawne, nie pamietam od ilu lat poruszam się na wózku. 4,5 roku! Dopiero po zrobieniu w głowie prostego działania: dziś minus moment powstania Kulawej Warszawy,  +- miesiąc lub dwa i mogę stwierdzić od ilu lat nie chodzę :) 

Najpierw piszę o szpitalu, pózniej o wózku a właściwie chce porozmawiać z Wami i sama ze sobą o uczuciach. I to nie o tych, które możecie teraz przez ten krótki wstęp odczuwać. Może trochę tak, ale tylko po to, żeby je zmienić. 

Czytaj więcej o: Porozmawiajmy o uczuciach

Z wizytą w Jaźwinie

Przejdź do - Z wizytą w Jaźwinie

Tuż przed świętami odwiedziły/liśmy Szkołę Podstawową w Jaźwinie, żeby przeprowadzić zajęcia z savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami zarówno dla uczniów i uczennic, jak i grona pedagogicznego.

Czytaj więcej o: Z wizytą w Jaźwinie