Fundacja Kulawa Warszawa

Kulawa Warszawa

Prowadzimy szkolenia, sprawdzamy dostępość, bierzemy udział w konsultacjach,  staramy się o likwidację barier architektonicznych, chcemy poprawiać warunki życia osób z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkich dzielimy się naszą codziennością z innymi ludźmi. Ktoś otwiera nowy lokal i nie dostosował odpowiednio toalety? Może po prostu nie pomyślał o tym lub nie wiedział jak. Nie wiesz co zrobić, żeby ktoś obniżył krawężnik na przejściu dla pieszych? Chcemy, żeby nasze miasto było miejscem dostępnym dla wszystkich, żeby każdy czuł się w nim dobrze i mógł korzystać w pełni z przestrzeni publicznej, kultury i ... właściwie ze wszystkiego. Jesteśmy po to, żeby podpowiedzieć i pomóc. Nazwa może wskazywać na to, że interesuje nas tylko Warszawa, ale to nie prawda. Zaczęło się od jednej osoby, bloga i jednego miasta, ale działamy na terenie całej Polski. 

Więcej na stronie Kulawa Warszawa na facebooku.

Artykuły

#najpiękniejszydzieńwroku

Przejdź do - #najpiękniejszydzieńwroku

Świętuj ze mną Najpiękniejszy Dzień w Roku!

Za niecały miesiąc będzie mój Najpiękniejszy Dzień w Roku. Tym razem wyjątkowy, bo to już 10-lecie!

Czytaj więcej o: #najpiękniejszydzieńwroku

Czy istnieje coś takiego, jak wykluczenie estetyczne?

Przejdź do - Czy istnieje coś takiego, jak wykluczenie estetyczne?

Czy istnieje coś takiego, jak wykluczenie estetyczne? Lubisz ładne, designerskie wykończenie domu? A może wolisz rozwiązania proste i użyteczne? Co Ty na to, żeby wszystko, co jest odpowiednie do Twoich potrzeb i niezbędne do odpowiedniego funcjonowania wyglądało, jak wyposażenie szpitala? Ja się na to nie godzę.

Czytaj więcej o: Czy istnieje coś takiego, jak wykluczenie estetyczne?

Opowiem Tobie, jak wygląda mój dzień

Przejdź do - Opowiem Tobie, jak wygląda mój dzień

Opowiem Tobie, jak wygląda mój dzień, ale nie dzisiejszy, bo on mimo, że jeszcze się nie skończył, zaczął się na tyle hardcorowo, że nawet mnie to przerosło.

 

Czytaj więcej o: Opowiem Tobie, jak wygląda mój dzień

List otwarty do mediów

Przejdź do - List otwarty do mediów

W odpowiedzi na wykluczający, stygmatyzujący i uprzedmiotawiający kontekst, w jakim często mówi się w mediach o osobach z niepełnosprawności kierujemy list otwarty do dziennikarek i dziennikarzy z apelem o tworzenie wrażliwego społecznie dyskursu publicznego i wzmacnianie podmiotowości osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej o: List otwarty do mediów

Każdy z nas ma swoją przestrzeń prywatną, której nie należy naruszać.

Przejdź do - Każdy z nas ma swoją przestrzeń prywatną, której nie należy naruszać.
To, jak mamy poustawiane granice, często zależy od tego, w jakiej kulturze się wychowaliśmy, w jakim domu i jakie mamy relacje z innymi ludźmi.
Czytaj więcej o: Każdy z nas ma swoją przestrzeń prywatną, której nie należy naruszać.

Przede wszystkim jestem osobą

Przejdź do - Przede wszystkim jestem osobą

Hasło „osoba z niepełnosprawnością” większości osób rysuje przed oczami wózek, człowieka poruszającego się z białą laską albo o kuli. Gdy słyszy się o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, zazwyczaj na myśl przychodzą pochylnie, windy lub obniżone krawężniki, które są jedynie wstępem do rozmowy o prawdziwej niezależności i decyzyjności tej grupy osób. Także w kwestii związków i seksualności, w tym relacji nieheteronormatywnych, o których w Polsce dyskutuje się szczególnie trudno.

Czytaj więcej o: Przede wszystkim jestem osobą

Porozmawiajmy o uczuciach

Przejdź do - Porozmawiajmy o uczuciach

Dziś w drodze do szpitala na comiesięczną kroplówkę zaczęłam myślec o tym z czym ostatnio się spotykam. Nie oznacza, to, że wcześniej się z tym nie spotkałam, bo właściwie spotykam się codziennie od... zabawne, nie pamietam od ilu lat poruszam się na wózku. 4,5 roku! Dopiero po zrobieniu w głowie prostego działania: dziś minus moment powstania Kulawej Warszawy,  +- miesiąc lub dwa i mogę stwierdzić od ilu lat nie chodzę :) 

Najpierw piszę o szpitalu, pózniej o wózku a właściwie chce porozmawiać z Wami i sama ze sobą o uczuciach. I to nie o tych, które możecie teraz przez ten krótki wstęp odczuwać. Może trochę tak, ale tylko po to, żeby je zmienić. 

Czytaj więcej o: Porozmawiajmy o uczuciach

Niepełnosprawność to tylko jeden z puzzli

Przejdź do - Niepełnosprawność to tylko jeden z puzzli

Doktorka Agnieszka Wołowicz-Ruszkowska od lat zajmuje się badaniami w obszarze płci i stopnia sprawności, przedstawiając także perspektywę kobiet z niepełnosprawnościami i szukając alternatywnych definicji takich pojęć jak „kobiecość” czy „tożsamość”. W rozmowie dla Fundacji Kulawa Warszawa mówi o swoim rozumieniu niepełnosprawności, wyjaśnia, dlaczego filtr płci ma znaczenie, i głosem chodziaka opowiada o potencjale i prawach osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej o: Niepełnosprawność to tylko jeden z puzzli

Z wizytą w Jaźwinie

Przejdź do - Z wizytą w Jaźwinie

Tuż przed świętami odwiedziły/liśmy Szkołę Podstawową w Jaźwinie, żeby przeprowadzić zajęcia z savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami zarówno dla uczniów i uczennic, jak i grona pedagogicznego.

Czytaj więcej o: Z wizytą w Jaźwinie

Lekcje savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością w Gimnazjum nr 143 w Warszawie

Przejdź do - Lekcje savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością w Gimnazjum nr 143 w Warszawie

Fundacja Kulawa Warszawa w prowadzi lekcje savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością w Warszawskich szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Zakończyliśmy lekcje w kolejnej szkole, tym razem Gimnazjum nr 143 w Warszawie, gdzie odbyło się 27 godzin zajęć, łącznie dla wszystkich klas. Lekcje zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez uczniów, a także grono pedagogiczne.

Zajęcia były prowadzone prze Katarzynę Bierzanowską, Annę Rokicką, Tomasza Wyszyńskiego i Izabelę Sopalska-Rybak.